Práca so súborom – uloženie, otvorenie, vytlačenie dokumentu

Uloženie dokumentu

Dokument, ktorý sme vytvorili v programe MS Word, uložíme cez hlavné menu, kde vyberieme ponuku Súbor a položku Uložiť ako

Otvorí sa nám okno, kde si zvolíme kam uložíme náš dokument a napíšeme názov dokumetu. Nakoniec potvrdíme tlačidlo Uložiť.

Uložiť dokument môžeme aj cez tlačidlo na paneli nástrojov .

Otvorenie dokumentu

Dokument, ktorý už máme vytvorený, otvoríme v programe MS Word cez hlavné menu, kde vyberieme Súbor a Otvoriť. Alebo pomocou tlačidla na paneli nástrojov .

Zobrazí sa nám okno, kde si vyberieme kde je umiestnený súbor a potom konkrétny názov súboru, ktorý chceme otvoriť.

Ak by sme chceli otvoriť nový súbor, tak opäť cez hlavné menu -> Súbor -> Nový.

Alebo cez tlačidlo na paneli nástrojov .

Úloha: Otvorte program MS Word a do prázdneho dokumentu napíšte nasledujúci text. Potom ho uložte na pracovnú plochu PC pod názvom prvy.doc.

Objavom kníhtlače sa papier stal najdôležitejším prostriedkom na uchovávanie a šírenie informácií. Vlastná sadzba, teda predlohy pre tlač, sa robila ručne a až do 19. storočia bola jedinou metódou na rozmnožovanie textu. Mnoho storočí sa textové dokumenty uchovávali na papieri v písanej či tlačenej podobe. Napriek nevyhnutnosti uchovávania informácií na pamäťových médiách, tlačená forma dokumentu zostáva naďalej alternatívnym prostriedkom prístupu k informáciám. Predsa len vytlačená kniha sa číta lepšie, ako jej elektronická podoba. Tlač dokumentov v prostredí textového editora ponúka veľa možností vhodného nastavenia.

Tlačenie súboru

Keď chceme vytlačiť nami vytvorený súbor, alebo súbor s ktorým pracujeme, je vhodné najskôr si zobraziť súbor pred tlačou, aby sme vedeli, či je taký, aký si predstavujeme. Čiže v hlavnom menu si vyberieme položku Súbor a možnosť Ukážka pred tlačou.

Alebo na paneli nástrojov klikneme na tlačidlo .

Otvorí sa nám okno Tlačiť, kde si nastavíme vlastnosti tlače:

• veľkosť papiera (A4, A5, …)
  • počet vytlačených kópií
  • zoradenie strán pri tlači
  • rozsah tlače – všetky strany, aktuálna strana alebo výber strán
  • výber a nastavenie tlačiarne

Následne stačí potvrdiť tlačilo OK a dokument sa nám vytlačí na pripojenej tlačiarni.

Vytlačiť dokument môžeme aj cez tlačidlo na paneli nástrojov .

Úloha: Otvorte súbor prvy.doc z predchádzajúcej úlohy a dopíšte nasledujúci text. Súbor potom uložte a zavrite.

Objav a vývoj písacieho stroja predstavuje krok k mechanizácií zápisu a rozmnožovaniu textov – samozrejme, naďalej na papieri. Teda už nie na kamenné steny jaskyne, nie na papyrus, ani na hlinené tabuľky Sumerov.

Úloha: Napíšte upútavku, plagát, program na Deň otvorených dverí na našej školy. Čo všetko by ste chceli ukázať návštevníkom školy.

Machová, J. Informatika pre stredné školy – Práca s textom, Slovenské pedagogické nakladateľstvo, Bratislava 2004, ISBN 80-10-00533-9