Rastrové obrázky
Pri napísaní textu AHOJ v grafickom editore, napr. v Skicári, a pri jeho následnom zväčšení pomocou lupy a použitím miežky zistíme, že každý text, znak, obrázok sa skladá z množstva bodov, kde každý bod má svoju farbu. Rozdelením obrázka na sieť bodov dostaneme tzv. raster, čo sú štvorčeky vyjadrujúce rozmer obrázka počtom stĺpcov a riadkov tohto rastra. Každý štvorček má jasne pridelenú svoju farbu.
Veľkosť štvorčekov (obrazových bodov/pixlov) obrázka, ktorý získame z digitálneho fotoaparátu alebo z kamery je určená výrobcom daného prístroja. Nové prístroje majú čoraz viac bodov, čiže obraz je kvalitnejší.
Príklad: Vezmime si obrázok, napr. most, ktorý nájdeme na adrese: http://i.pravda.sk/06/101/skcl/P04163a97_Sturovo_Ostrihom_most.jpg
Uložme si daný obrázok do počítača, otvorme ho pomocou programu Skicár.
V programe Skicár si obrázok mosta zväčšíme 8x a zobrazíme si mriežku (Zobraziť -> Lupa – > Zobraziť mriežku).
Zobrazí sa nám obrázok mosta, ktorý je rozdelený na malé štvorčeky, pričom každý štvorček má svoju farbu.
Skúsme sa trošku pohrať a pomeniť niektoré farby v obrázku a potom ho zmenšiť na pôvodnú veľkosť a pozrieť si výsledok.
Takto sa dajú upravovať jednotlivé obrázky. Samozrejme existuje veľké množstvo programov, ktoré dokážu vylepšiť, upraviť obrázky tak, že daný objekt alebo portrét osoby vyzerá priam dokonale.
Pre kódovanie farieb sa používajú rôzne farebné palety. V začiatkoch pracovali počítače iba s bielou a čiernou farbou. Čiže 1 bod = 1 bit s hodnotou 0 (čierna) alebo 1 (biela).
Obrázok veľkosti 640 x 480 zabral v pamäti 307 200 bitov, teda 38 400 bajtov (307 200/8).
Pri farebných obrázkoch sa zväčšuje aj veľkosť súboru pre daný obrázok. Pre zakódovanie 1 bodu 16 farbami potrebujeme 4 bity, pre 256 farieb 8 bitov.
Pre ešte väčšiu paletu farieb sa používa farebnosť tzv. High Colour = 65 536 farieb (1 bod = 16 bitov) alebo tzv. True Colour = viac ako 16 miliónov farieb (1 bod = 24 bitov)
Vektorové obrázky
Pri vytváraní obrázkov na počítači môžeme použiť grafický editor Skicár alebo LogoMotion a rôznymi nástrojmi (ceruzka, štetec, sprej, …) vyfarbíme jednotlivé body.
Taktiež môžeme použiť vektorový editor typu CorelDraw. V tomto editore môžeme obrázok domčeka nakresliť ako nezávislé objekty (štvorček, trojuholník, …) a nie ako súbor farebných bodiek.
Obrázok, ktorý vytvárame cez vektorovú grafiku je postupnosť inštrukcií, ako ho vytvoriť. Každý objekt obrázka môžeme presúvať, upravovať, zväčšovať, zmenšovať, …
Digitálne video
Video je vytvorené z obrazov, ktoré sú v pohybe. Taktiež film je vytvorený zo statických obrázkov, ktoré sa pohybujú (vymieňajú) veľmi rýchlo a naše oko to vníma ako súvislý dej.
Zápis videa do binárneho kódu rozpoznateľného počítačom je podobný ako pri obrázkoch. Obrázok veľkosti 640 x 480 obsahuje 307 200 bodov. Za jednu sekundu videa sa vystrieda 30 obrázkov. Ak by mal obrázok 256 farieb, 1 sekunda videa by zaberala viac ako 9MB pamäte v PC. Je to veľa a preto výrobcovia hľadajú spôsoby ako zmenšiť veľkosť súborov.
Jedným z riešení je použiť menší obrázok (napr. 320 x 240 bodov), zobraziť za sekundu iba 12 obrázkov (nie 30), zvyšovať kapacitu pamäťových médií a zlepšovať metódy kompresie (zmenšenie objemu dát).
Úloha: Nakreslite v programe Skicár obrázok a uložte ako súbory typu BMP, JPG a GIF a porovnajte ich veľkosti.
Použitá literatúra:
Kalaš, I. Informatika pre strdné školy, Slovenské pedagogické nakladateľstvo, Bratislava 2001, ISBN 80-10-00528-2