Adresárová štruktúra

Adresárová štruktúra tvorí základ práce so súbormi v operačnom systéme. Nebudeme si o tom komplikovane rozprávať, lebo by tomu nikto nerozumel, opíšeme si len praktické veci.

Adresárová štruktúra, to, ako máme súbory v počítači uložené, je kľúčom k jeho jednoduchej a prehľadnej správe.

Každému vyhovuje iný typ uloženia súborov. Niekto si rozdeľuje veci na fotky, videá, hudbu a ostatné. Niekto sa zameriava hlavne na rozdelenie dokumentov vyprodukovaných z balíka MS Office. Niekto má na počítači hlavne hry, lebo je aktívnym hráčom, tak štruktúra jeho adresárov bude zase iná.

V systéme MS Windows XP po otvorení zložky Tento počítač (My Computer) vidíme základné delenie adresárov a diskov. Sú tam Zdieľané dokumenty, používateľské dokumenty, diskové mechaniky, …

Tento počítač

Keď nechávame správu programov systému MS Windows XP, tak ich ukladá do adresára C:/Program Files.

Program files

Niečo bližšie k vlastným adresárom

Je dobré zálohovať si súbory na externý disk, ktorý k počítaču nepripájame často. Každopádne je vhodné mať na pracovnom počítači dáta uložené hierarchicky v nejakej pre nás prehľadnej a zrozumiteľnej štruktúre.

strom

Práca v systéme MS Windows XP je hlavne pomocou myši. Je možná aj pomocou klávesnice, tam ale treba poznať klávesové skratky pre isté operácie. Napríklad kopírovanie súborov medzi dvomi priečinkami môžeme urobiť pomocou ťahania daného súboru myšou z miesta A na miesto B, alebo jeho označením a použitím Ctrl+C (na mieste A) a Ctrl+V (na mieste B).

Na pokročilú správu súborov v operačných systémoch slúžia súborové manažéry. V MS Windows je to známy TotalCommander, ktorý má isté obmedzenia, pokiaľ ho nemáte kúpený.

Úloha

Vytvorte na pracovnej ploche adresár Meno_Priezvisko (kde Meno = vaše meno, Priezvisko = vaše priezvisko). V ňom vytvorte ďalšie adresáre s názvami: Domáce úlohy, Voľný čas. V priečinku Domáce úlohy vytvorte jeden súbor MS Word s názvom domaca_uloha_1.doc. V adresári Voľný čas vytvorte ďalšie adresáre: Výlety s rodičmi, Výlety s kamarátmi, Výlety zo školy. V každom z nich budú adresáre Fotky a Videá. Do každého z nich si stiahnite niekoľko fotiek alebo videí (ak máte) z vašej obľúbenej fotoslužby. Napríklad fotoalbumy.sk, flickr.com a podobne.

uloha